Rekrutacja 2021/2022
Jesteśmy placówką, która działa ponad 40 lat i podlega Urzędowi Miejskiemu w Szczecinie. Nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty. Do naszego przedszkola uczęszcza ok. 125 dzieci, działamy w oparciu o Statut przedszkola. Funkcjonuje pięć oddziałów dla dzieci w zbliżonym wieku. W swojej działalności przestrzegamy:
- Prawa oświatowe
- Prawa Dziecka
- Zasad bezpiecznej aktywności dziecka
- Zasad higieny
- Zasad doboru zajęć i metod pracy do potrzeb i możliwości dzieci, oraz ich zainteresowań
- Prawa Rodziców do informacji o postępach, zachowaniu i integracji ich dzieci z rówieśnikami
- Prawa dzieci do wyboru form zabawy i własnego rytmu aktywności.
Dzieciom przydzielamy także pewne obowiązki i zachęcamy do pracy na rzecz innych.
Godziny pracy
Nasze przedszkole czynne jest w godzinach: 6:00 – 16:30
Ze względu na rozkład dnia prosimy o przyprowadzanie dzieci do godziny 8:30.
Dzieci w wyjątkowych sytuacjach mogą być przyprowadzane później pod warunkiem, że nauczyciel grupy będzie o tym poinformowany wcześniej osobiście lub telefonicznie, czyli do godziny 8:30.
Posiłki
8:30 – śniadanie
10:00 – drugie śniadanie
11:30 – obiad (drugie danie)
14:00 – podwieczorek (zupa i chleb)
Tradycje przedszkolne
- Spotkania z Rodzicami
- Pasowanie na Przedszkolaka
- Pasowanie na Starszaka
- Powitanie jesieni
- Imieniny Mikołaja
- Świąteczne spotkanie z rodzicami
- Bal karnawałowy
- Zapraszanie do przedszkola Babci i Dziadków z okazji ich święta
- Powitanie wiosny
- Obchody Dnia Mamy i Dnia Taty
- Dzień Dziecka
- Pożegnanie starszaków
- Festyn Rodzinny
- Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów
- Udział w konkursach i zawodach międzyprzedszkolnych
Urodziny
Dziecko obchodzi urodziny w swojej grupie wiekowej i może przynieść cukierki, aby poczęstować rówieśników.
Dzieci chore
Dzieci przeziębione, chore zakaźnie, z gorączką, nie są przyjmowane do przedszkola. Po chorobie należy dostarczyć zaświadczenie od lekarza prowadzącego, że dziecko jest zdrowe. W przedszkolu nie podajemy dzieciom żadnych lekarstw.
Rodzice dzieci, które mają alergię, muszą dostarczyć zaświadczenia lekarskie z informacją o rodzaju alergii.
Kosmetyki
Do przedszkola nie można przynosić i pozostawiać na jego terenie wszelkiego rodzaju kosmetyków (np. kremów, żeli, pomadek, balsamów itd.).
Co potrafi trzylatek?
- Sygnalizować potrzeby fizjologiczne i samodzielnie korzystać z toalety, tj. zdjąć bieliznę załatwić się. podetrzeć pupę, podciągnąć majtki, a następnie umyć i wytrzeć ręce.
- Samodzielnie jeść łyżką (potrawy nie zmiksowane) i pić z kubeczka (bez dzióbka).
- Zdejmować i zakładać kapcie czy buty.
- Zdejmować i zakładać części garderoby.
- Rozpoznawać swoje rzeczy wśród innych.
- Prawidłowo wydmuchiwać i wycierać nos.
- Spacerować bez używania wózka.
- Respektować zasady dobrego zachowania w domu, w przedszkolu, w sklepie itd.
- Przedstawić się.
Wyprawka dla dziecka
Przed rozpoczęciem roku przedszkolnego wybierz się z dzieckiem na zakupy i kupcie rzeczy, które ułatwią malcowi przedszkolne życie:
- Dobre kapcie – wygodne, wyprofilowane, by mała stópka rozwijała się prawidłowo – kapcie prosimy podpisać np. na podeszwie;
- Worek na piżamkę – podpisany imieniem i nazwiskiem dziecka;
- Worek w szatni z ubrankami dodatkowymi (koszulka, spodenki, bielizna, skarpetki itp.) – niezbędne w nieprzewidzianych zdarzeniach;
- Wygodne ubrania, pozbawione niepotrzebnych zapięć, suwaków, szelek, by uniknąć niepotrzebnego stresu przy samoobsłudze;
- Szczotka lub grzebień do czesania – podpisane (dziewczynki);
- Poduszka Jasiek – podpisana;
- Chusteczki nawilżające (100 sztuk na miesiąc);
- Co miesiąc jeden ręcznik papierowy i chusteczki higieniczne w pudełku (100 sztuk);
- Kubeczki jednorazowe (200 sztuk na rok);
- Średniej wielkości woreczki lub reklamówki na pomoczoną lub pobrudzoną odzież. (10 sztuk).
Warto mieć świadomość, co może przeszkadzać maluszkowi i powoli to zmieniać, kupując łatwiejsze do założenia ubrania i uczyć, jak zapiąć kurtkę lub zawiązać kokardkę. Dzięki temu dziecko w przedszkolu poczuje się znacznie lepiej.
Pamiętaj, że jesteśmy Twoim sprzymierzeńcem w edukacji Twojego dziecka. Z czym nie udało się teraz, poradzimy sobie wspólnie. Jeśli masz pytania lub wątpliwości zgłoś się do nauczycielki w grupie.
Droga mamo, drogi tato!
Jesteś wspaniałym rodzicem, dla którego najważniejsze jest dobro Twojego dziecka. To właśnie Ty jesteś dla swojej pociechy najważniejszym autorytetem. Każdy z nas, pracowników tego przedszkola wie o tym, że oddajesz nam pod opiekę swój najdroższy skarb. W związku z tym staramy się, aby nasze przedszkole było przyjazne Tobie i dziecku pod każdym względem. W tych staraniach liczymy na Twoją pomoc w celu stworzenia najkorzystniejszych warunków dla wszechstronnego rozwoju Twojej pociechy. Wiemy jak trudne są dla Ciebie i Twojego dziecka pierwsze chwile rozłąki związane z pobytem w przedszkolu. Dlatego warto już dziś zastanowić się nad tym co zrobić, by ten moment był najmniej przykry. W związku z tym:
- Zachęcaj swoje dziecko do mówienia – wyrażania swoich potrzeb w sposób werbalny, a nade wszystko spokojny. Musi zaakceptować fakt, że czasem spotyka się z odmową.
- Spróbuj pozostawiać dziecko choć na krótki czas z osobami trzecimi, przyzwyczajając do faktu, że mama czasami „znika”, a potem wraca.
- Zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia, ubierania, mycia, chodzenia po schodach i załatwiania potrzeb fizjologicznych.
- Wymagaj chwilowej, samodzielnej zabawy, oraz bezkonfliktowych zabaw z rówieśnikami.
- Dawaj dziecku możliwość twórczego działania (lepienia, malowania), pamiętając że „dziecko brudne to dziecko szczęśliwe”.
- Mów o przedszkolu ciepło, w kategoriach nagrody a nie kary, nigdy nie strasz przedszkolem, potęgując w dziecku niepokój, ważne jest pozytywne nastawienie dziecka.
- Tydzień przed rozpoczęciem roku przedszkolnego zacznij przyzwyczajać dziecko do porannego wstawania. Wprowadź stały rytm dnia zbliżony do tego, jaki będzie w przedszkolu (uwzględniając odpoczynek).
Rodzice przynoszą ze sobą:
- pewność, że dziecko sobie poradzi,
- zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola,
- uśmiech na twarzy, która będzie bardzo obserwowana przez dziecko, z której dziecko potrafi wyczytać dobre i złe emocje i dzięki nim nastawić się na cały dzień pozytywnie lub negatywnie.
Jeśli nawet znajdziesz idealne przedszkole i dobrze przygotujesz dziecko, i tak Twój maluch ma prawo wyrazić sprzeciw i niezadowolenie – w końcu w jego życiu zaszła radykalna zmiana i potrzeba czasu, aby ją zaakceptował.
Apel dziecka
Nie straszcie mnie przedszkolem, pozwólcie mi je lubić! Współpracujcie z wychowawcą i przedszkolem, przecież macie wspólne cele! Nie wyręczajcie mnie w pracy, to ja rozpoczynam edukację!